Katz Kalesi

Gezi ve Ziyaret
not open to visitors
Hotel Burg Katz (Oteller Katz Kalesi)

II. Graf Wilhelm von Katzenelnbogen, 14. yüzyılın ikinci yarısında Katz kalesini inşa etti. Katz kalesi bu zamanlarda, savunma ve askeri koruma-destek noktası olarak, Rheinfels kalesini güçlendirmeye hizmet etti. İkisi birlikte, kurdukları barikatla Ren gümrüğünü oluşturdular. Nehrin Loreley önünde büküldüğü yere kadar olan geniş görüşaçısı, Salmfangs'ın güvenliği açısından da büyük öneme sahipti. Bergsporn üzerindeki belirleyici konumuyla, Katz, vadi tarafında zaptedilemez bir kaleydi.

İlk olarak ateşli silahların gelişmesinden sonra, Katz kalesinin savunması güçlendirildi. Yanısıra, Maus kalesinin koruması-desteği olarak inşası genişletildi. Ayrıca Katz kalesinin Berg burcu, yaklaşık 60 metreye yükseltilerek, 3 kilometre uzaktaki Reichenberg kalesi ile gözkontagı kurulması sağlandı. 1479 yılında Grafen von Katzenelnbogen ailesi tarafından satıldı.

Uzun yıllara yılan miras kavgaları boyunca Katz ve Rheinfels kaleleri bir çok kez kuşatıldı, hasar gördü, yeniden yapıldı ve genişletildi. 1800 yılında restorasyonu yapılmış olmasına rağmen, Napolyon, 1806 yılında Katz kalesinin havaya uçurtmuştur.

1896 yılında Katz kalesi o zamanki Berg kaymakamlığı tarafından alınmış ve onun desteğiyle konut olarak, aslına uygun şekilde yeniden inşa edilmiştir ve kullanılmıştır. 1946 - 1951 yılları arasında "Institut Hofmann" lisesi ve öğrenci yurdu olarak kullanılmıştır.

1989 yılından bu yana, Katz kalesi Japon özel mülkiyetindedir ve Otel olarak kullanılmaktadır.

 

 

Source: Foto Loreleyfelsen Felix König
© 2006 - 2014 go_on Software GmbH
Deutsch Englisch Französisch Spanisch Italienisch Chinesisch Niederländisch Polnisch Türkisch Japanisch